Bezbolestná endoskopie

Bolestivá reakce při endoskopické vyšetření je především dána složitým vinutím střevních kliček. Bolest břicha po vyšetření je daná především rozfouknutím (insuflací) kliček vzduchem nutnému ke přehlednému vyšetření.

1/ Zkušenosti a technika:

Bezbolestné vyšetření je dáno bohatými zkušenostmi lékařů s použitím správného a tím i šetrného vyšetřovacího postupu s použitím nejmodernějších videoendoskopů.

2/ Analgosedace (zklidnění pacienta s potlačením bolesti):

Zklidňující nitrožilní injekce (Dormicum + Fentanyl) - aplikována před každou koloskopií a na vyžádání i před gastroskopií. U 80% pacientů je natolik efektní, že si pacient na průběh vyšetření vůbec nepamatuje. V 18% pociťuje pacient při vyšetření tlak v podbřišku, občasné píchnutí. Vysloveně nepříjemné je vyšetření max. v 1-2%.

Doba trvání vyšetření a reakce pacienta závisí na individuálním tvaru tlustého střeva, předchozích úrazech nebo operacích na břiše i tělesné konstituci pacienta.

Prodloužený efekt léků vyžaduje po vyšetření odpočinek na dospávacím pokoji a odchod v doprovodu druhé osoby (zákaz řízení motorových vozidel na 6-8hod.).

3/ Insuflace (rozfouknutí) kliček střeva oxidem uhličitým (CO2):

Bolest břicha po vyšetření danou především rozfouknutím (insuflací) kliček vzduchem nutnému ke přehlednému vyšetření jsme vyloučili zavedením insuflace oxidu uhličitého (CO2), který se rychleji vstřebává.

POZOR: Výše popsaná analgosedace je pro velmi dobrou toleranci pacientem mnohdy zaměňovaná s celkovou anestezii, která je aplikována především u dětských pacientů v nemocnici, vyžadující tým anesteziologa a sester s odpovídající ARO technikou. Používá se tedy zcela výjimečně.