(provádí se ve spolupráci na rentgenologických pracovištích)
Ultrazvuk – je zvuk s vysokou frekvencí, vysoko nad hranicí vnímání lidským sluchem. Má specifické vlastnosti. Dokáže pronikat hluboko do těla vyšetřovaného pacienta Na rozhraní tkání, či orgánů s různými akustickými vlastnostmi se odráží. Sonda vysílá a následně přijímá tyto odražené signály. Vzniká tak obraz části těla pod sondou.
Podle toho jak vyšetřující lékař sondou pohybuje vznikají „ řezy „. Různé frekvence ultrazvuku mají různé vlastnosti. Proto se pro vyšetření různých orgánů používají různé sondy (každá sonda vysílá jinou frekvenci ultrazvuku )
Ultrazvuk neproniká za kosti, plyn mění průnik/odraz ultrazvuku a zhoršuje výtěžnost. Podobně také velké množství podkožního, ale i viscerálního(nitrobřišního) tuku zhoršuje přínos vyšetření. Omezení vyšetření může být při nepříznivých anatomických poměrech. Vyšetření je jednoduché, nezatěžuje pacienta. Ultrazvuk (sonografie) je tak většinou jedním z prvních pomocných vyšetření při podezření na onemocnění orgánů dutiny břišní (diagnostika onemocnění žlučníku, žlučových cest, jater, slinivky břišní, ledvin, vývodných močových cest...). Jak již bylo zmíněno, plynatost při vyšetření zhoršuje vizualizaci orgánů dutiny břišní. Plyn zhoršuje vyšetřitelnost, či jej úplně znemožňuje. Po jídle dochází k vyprázdnění žlučníku.
Snížení plynatosti střev a zabezpečení náplně žlučníku (nevyprázdnění žlučníku pro potřeby trávení ). Pro lepší vizualizaci močového měchýře a okolí je vhodná náplň močového měchýře.
1/ 2-3 dny před vyšetřením dodržujte nenadýmavou dietu. Nevhodné jsou – ovoce, zelenina, luštěniny, mléko, bublinkové nápoje. V den vyšetření od půlnoci nepít, nekouřit. Omezte nebo zcela vylučte kouření!
2-3 dny před vyšetřením můžete(není podmínkou) 3x denně užívat Espumisan (proti nadýmaní)
2/ Pokud je cílem vyšetření dolní oblast břicha (močový měchýř a okolí) je vhodné se před vyšetřením napít vody. Pozor, aby pro velký obsah tekutiny v močovém měchýři jste nemuseli utíkat na WC. Většinou stačí, aby jste před vyšetřením 2 hodiny nešli na malou stranu.
3/ Pokud se před vyšetřením najíte, dojde k vyprázdnění žlučníku a vyšetření této části trávící soustavy bude omezena !! Pokuste se být na lačno alespoň 6 hodin.
Pokud jste diabetik, konzultujte čas vyšetření, event přípravu indikujícím nebo vyšetřujícím lékařem, který rozhodne, vzhledem k nutnosti lačnění před vyšetřením o aplikaci inzulínu nebo léků na snížení glykémie.
Vyšetření se provádí nejčastěji v poloze v leže. Budete se muset svléct do půl těla . Vyhrnutí oblečení je nedostatečné - na břišní stěnu se nanáší gel, který vám může potřísnit oblečení.
Vyšetření se provádí vleže.
Na stěnu břicha se nanáší gel.
Pro zlepšení vizualizace jednotlivých orgánů se používají další manévry – např. změna polohy, nádech výdech a podobně.
Výsledek vyšetření je k dispozici ihned.
Gastromedic s.r.o.
Národních hrdinů 183
530 03 Pardubice
Ordinační doba:
Pondělí - pátek 7:15 - 15:00