Biopsie jater je výkon, při kterém se pomocí tenké jehly odebírá malý kousek jaterní tkáně. Výkon se provádí v nemocnici pod kontrolou zobrazovacích metod (CT, RTG nebo ultrazvuku). Odebrané vzorky se posílají k histologickému vyšetření, při kterém je specialista hodnotí pod mikroskopem. Při velkém zvětšení může odhalit ve vyšetřovaném vzorku charakteristické změny svědčící pro konkrétní onemocnění.
Lékař Vám doporučí biopsii jater při podezření na tzv. chronickou hepatitidu (zánětlivé onemocnění jater, které trvá déle než šest měsíců), při intrahepatální cholestáze (porucha vylučování žluči z jater do žlučovodů), jaterní cirhosu (dochází k přestavbě funkční jaterní tkáně na tkáň nefunkční). Histologické vyšetření pomůže lékaři správně určit typ jaterního onemocnění s následným nastavením adekvátní terapie.
Výkon se provádí nalačno, většinou za krátké, jednodenní hospitalizace, v lokálním znecitlivění pod kontrolou zobrazovacích metod (UZ, CT). Bolet Vás tedy bude jen píchnutí první injekce se znecitlivující látkou. Při pronikání jehly hlouběji do tkáně můžete pocítit nepříjemný tlak. Jehla se zavádí manuálně, existují však i tzv. bioptické pistole. Jejich výhodou je rychlost celého výkonu, vyžadují však lékařovy větší zkušenosti.
Celé vyšetření trvá 15-20 minut.
Po vyšetření je nutné, aby jste zůstal několik hodin ležet v klidu na lůžku. Předcházíte tím vzniku možného krvácení.
Biopsií zatím nelze jiným vyšetřením nahradit. Ostatní vyšetřovací metody mohou vyšetřované oblasti zobrazit (CT, MR, RTG), nebo v nich ukázat průtok krve (scintigrafie, ultrazvuk). Nemohou však lékaři podat informaci o mikroskopické struktuře orgánu.
Gastromedic s.r.o.
Národních hrdinů 183
530 03 Pardubice
Ordinační doba:
Pondělí - pátek 7:15 - 15:00